.: Hizmetlerimiz / Botox :.
 
 
Botox

Düzensiz veya aşırı çalışan kaslardaki (göz kenarları, kaş çatma ve alın çizgileri) sinir uyarılarını geçici olarak durdurmaya yönelik geliştirilen FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Hiçbir alerjik reaksiyona sebep vermediği gibi etkisini aylarca koruyabilir.

Botox Koltuk altı terlemesi için uygulanan tedaviler arasında.

Botox:

Özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılıyor. Aslında doğal bir zehir olan ve sulandırılarak kullanılan "botulinum toksini" ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek aşırı terlemeyi durduruyor. Muayenehane şartlarında gerçekleştirilen botox uygulaması yaklaşık 30 dakika sürüyor. Lokal anestetik krem uygulandıktan sonra her bir koltuk altına seri enjeksiyonlarla botox enjekte ediliyor.

Santimetrekareye bir enjeksiyon uygulanıyor. Terleme ter bezlerini uyaran sinirlerle kontrol edilir. Botox ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ettiği için terleme oluşmaz. Genelde estetik amaçlarla kırışıklık tedavisinde kullandığımız Botox terleme tedavisinde çok etkilidir. Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılmaktadır. 30 dakika gibi kısa bir sürede Botox uygulanmaktadır. 6–12 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir. Botox oldukça güvenli bir yöntemdir.


Botox kullanım alanları özellikle şu bölgelerdir:» Kaz ayakları (göz kenarında oluşan kırışıklıklar),
» Kaş çatma kasları,
» Alın kırışıklıklarına sebep olan kasların dondurulması ,
» Kaş asimetrisi veya düşüklüğü,
» Dudak üstündeki ince kırışıklıklar,
» Burun üstündeki ince kırışıklıklar,
» Dudak kenarlarındaki aşırı kas çalışmaları,
» Çenedeki uyumsuz kas çalışmalarına bağlı çukurlukların tedavisi,
» Koltuk altı, el ve ayak terlemesi tedavisi.

Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren kullanım sonucu, kaslar gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.

Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir. Sonuç olarak elde edilen görüntü, daha düzgün, huzurlu ve genç bir görünümdür. Büyük bir operasyon geçirmeden, "kaş kaldırma" operasyonunda elde edilen sonuçlar elde edilebilir.

En çok tedavi edilen bölgeler arasında alın, göz çevresi ve kaşların arasını sayabiliriz. Botox enjeksiyonları ile göz kenarlarındaki kırışıklıklar yumuşatılır, kaşların arasındaki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir.

Botox, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Ancak belki de en önemli özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı tamamen durdurmasıdır.

Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen yöredeki kaslara enjekte edilir. Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken çok hızlı bir şekilde uygulanır. Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak Botox ilacının zerk edilen yerde kalmasını sağlamak açısından çok önem taşır. Ayrıca bu süre boyunca ilacın uygulandığı kaslara egzersiz uygulanmalıdır.

Bazı hastalar Botox enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak yörelere anestezi etkili kremler kullanmak, enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır.

Pek çok kişi için sonuçların 3 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, botox enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ``eğitilirler". Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az Botox kullanmak gerekli olur. Temel kural olarak başlangıçta 4 ayda bir, birinci yıldan sonra 6 ayda bir uygulamaktır..

Botox enjeksiyonlarının etkileri kalıcı olmadığı için önemli yan etkileri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyon yapılan noktalarda çürüme ve kırmızılık görülebilir. Baş ağrısı da sözü edilen bir yan etkidir. Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları, veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar Botox enjeksiyonları için aday olamazlar.

Botox Enjeksiyonları  "Uygulama öncesi için talimatlar"

Aspirin veya aspirin içeren ilaçları almayınız, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçları uygulamadan 10 gün önce kesiniz. Bu ilaçlar kanama olasılığını ve/veya çürümeyi arttırabilir.

» Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayınız.
» Uygulama sonrası için talimatlar
» Tedavi sonrasında 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınız ve enjeksiyon bölgesi kaslarını çalıştırınız.
» 24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durunuz.
» Tedavi sonrasında herhangi bir rahatsızlık hissettiğiniz durumlarda Tylenol alınız. Aspirin almayınız.

Botox Hakkında Bilinen Yanlışlar

1. Botox yılan zehridir. Botox bakteriden elde edilen sıradan denebilecek bir ilaç. Neredeyse bütün antibiyotikler aynı yöntem ile elde ediliyorlar ve hepsi bakterilerin kendilerini korumak için salgıladıkları maddeler. Yılanlar ile bir alakası yoktur.
2. Botox felç yapar. Felç ile bir kasın hareket yeteneğini sonsuza kadar kaybetmesini ifade ediyorsak yanlış. Botox verilen kaslar üç ile altı ay arasında sinirlerden uyarı alamaz ve hareketsiz kalır. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi eski hareketlerine devam ederler.
3. Botox ifadesiz bir yüz yapar. Botox büyük ölçüde alında uygulanıyor. Buradaki hareketsizlik te sadece kaşlarınızı çatmanıza engel olur ki bu sadece ifadenizi yumuşatır. Karakter rolleri oynayan bir aktör değilseniz ifadenizde ki bu değişiklik kimseyi rahatsız etmez. Sokakta gördüğünüz her ifadesiz insanın botoxlu olduğunu düşünmeyin. Böyle bir botox uygulaması yok.
4. Botox sadece güzellik amacıyla kullanılan kozmetik bir ilaçtır. Çok yanlış. Botox yıllarca felçli hastaların tedavisinde kullanıldı. Estetik amaçlar ile kullanılması çok yeni. Türkiye’de kullanılan ilaç miktarının hala %70’i gerçek hastalara kullanılıyor.
5. Botox bir dolgu maddesi gibi dudakları yüzü şişiriyor. Botox verilen bir bölge şişmez. Botox dolgu maddesi değil. Dolgu maddeleri ayrı bir gruba giriyorlar.
6. Botox doğal değil ve sağlığa zararlı. Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı yok. Aspirin ne kadar doğal değilse botoxta o kadar değil. Sigaranın ve içkinin ne kadar zararlı olduğunu düşünürseniz aralarında kıyaslanmayacak bir fark var.
7. Botox ile kaşlar şeytan gibi kalkıyor. Bu da tamamen ilacı veren kişiye bağlı. Botox kaşları kaldırabilir ama bu kontrollü bir şekilde olur.

« Geri
 
Estetikte Minor Girişimler | Erkeklerde Estetik Ameliyatlar | Burun Estetiği | Karın Estetiği | Yüz ve Boyun Estetiği | Gögüs Estetiği
Kulak Estetiği | Lazer Epilasyon | Lazer ile Dövme Tedavisi | Lazerdermoloji | Karbossi Terapi | Dolgu Tedavileri | Botulizm Toksin | Lipoliz - Sellüliz
Liposuction | Pigmente Lezyon Tedavileri
 
© 2010 Bellaplast, Tüm Hakları Saklıdır.