.: Hizmetlerimiz / Kulak Estetiği :.
 
 
Kulak Estetiği

Kulak estetiği için en kepçe kulak denilen kulaktaki şekil bozukluğu için başvurulur. Özellikle yetişme çağında gençlerde ve hatta çocukluk döneminde kişide utanma duygusu ve hatta kompleks oluşturabilir.

Avrupalılarda daha sık görülür ve sıklıkla çocuk daha okula başlamadan opere edilmesi tercih edilir. Operasyon lokal veya genel aneztesi ile yapılabilir, operasyon eğer çocuk ve genç erginlik döneminde yapılacak ise genel aneztesi tercih edilir. Kulak kepçe şekline sebep olan kıkırdak şekillenme bozukluğu veya kulak arkasındaki kulak ile saçlı deri arasındaki açının veya kıkırdağın fazla olmasından kaynaklanır.

Kulak kıkırdağı çocukluk çağında 6-7 yaşlarda şekillenmesini ve gelişmesini tamamladığı için bu yaşlarda operasyon yapılmasının kulağın gelişimine olumsuz etkisi olmaz. Kulak yapısı ve şekli genellikle aileseldir ve kepçe kulak şekli de aileden geçiş gösterir. Kepçe kulağa yol açan kıkırdak şekli düzeltilir ve açı fazlalığı varsa azaltılır, kıkırdak fazlalığı varsa alınır. Operasyon genellikle 1-2 saat sürer aynı gün taburcu olabilir, sigara içenlerde ve aspirin veya antikoagulan alanlarda bu bölgede morluk oluşabilir, iyileşme daha geç olabilir.

Operasyondan sonra hafif bir bandaj olur, bu bandajın 1 hafta kalması gerekir, bandajdan sonra 2. haftada dikişler alınır, dikişler kulak arkasındadır ve görülmez, 2. haftadan sonra tenisçi bandajı türü sportif bir bandaj uygulanmalıdır.
Bazı kişilerde özellikle yetişkinlerde kıkırdak çok kalın ve güçlü olabilir bandaj erken açılırsa kulakta esneme eskiye göre dikişlerde açılma nedeni ile yeniden kepçelenme olabilir o nedenle bandaj süresine uyulmalıdır.
Güneşlenme 4-6 haftadan sonra olmalıdır ve ağır travmadan ve darbeden kaçınmak gerekir.

Ameliyat İşlemi Nerede Yapılacak:

Otoplasti genellikle outpatient (ayaktan cerrahi tedavi) olarak yapılmaktadır; bazen doktorunuz müdahalenin hastahanede yapılmasını önerebilir, böyle bir durumda hastanede bir gece geçirebilirsiniz.

Anestezi Şekli:


Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir, böylece çocuğunuz operasyon boyunca derin bir uyku içinde olacaktır. Daha büyük çocuklar veya erişkinler için doktorunuz bir sedatif ile kombine ederek lokal anesteziyi tercih edebilir. Bu durumda çocuğunuz uyanık ancak gevşemiş olacaktır. 

Ameliyat Yöntemi:


Otoplasti ameliyatı bir buçuk-iki saat sürer. Komplike olgular daha uzun sürebilir. Kulaktaki probleme göre ameliyat tekniği değişebilir. Genellikle kulak arka yüzünden yapılan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan bazen bölümler çıkarılır veya doku çıkarılmadan kıkırdak üzerinde hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Anatomik kıvrım yapısı bozulmadan kulak geriye doğru katlanır. Ayrıca yeniden açılmaması için kalıcı dikişler konur. En son cilt dikişleri konur. Bu ameliyatta kulağın arka planından yapılan kesiyle çalışıldığı için daha sonra hiçbir izle karşılaşılmaz. Hastaya hafif baskılı bandaj uygulanır.  

Ameliyat Sonrası:


Erişkinler ve çocuklar ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Hastamızın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır. Kulaklar birkaç gün ağrıyabilir ancak bu şikayet ilaçlarla yatıştırılabilir. 

Yedi gün sonra bu sargı çıkarılarak daha hafif bir pansuman ile baş sarılacaktır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra doktorunuz özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bantı önerecektir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır. Dikişler genellikle bir hafta içinde alınır veya kendiliğinden eriyen dikişler kullanılabilir.
Kulağın büküleceği herhangi bir aktiviteden bir buçuk ay kadar kaçınılmalıdır. Erişkinlerin çoğu işlerine aşağı yukarı on gün içinde dönebilir. Çocuklar yedi gün civarı bir sürede okula gidebilirler, ancak aktivitelerde dikkatli olmaları gerekir. Çocuğunuzun öğretmeninden bu konuda birkaç hafta boyunca çocuğunuza göz kulak olması yönünde yardım isteyebilirsiniz.   

Diğer Kulak Şekil Bozuklukları:


Kepçe kulak dışında,ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Bunlar arasında "Lop Ear":kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı ise; “Cup Ear”:çok küçük kulak ve "Shell Ear":dış kenardaki kurvatur ,doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak sayılabilir. Ayrıca büyük kulak memelerine yönelik işlemler de yapılabilir. Yine ek olarak doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulak yapılabilir. Bazen orijinal problemden daha kötü olan bir skar kalabilir. Kendi probleminizle ilgili olarak cerrahinin etkinliğini doktorunuza sorunuz. 

Daha Doğal Görünümlü Kulaklar:


Birçok hasta ,genç veya erişkin kulak ameliyatı sonucundan tatmin olmayabilir. Ancak amaç; unutmayınız ki mükemmele ulaşmak değil daha iyiye ulaşmaktır. Her iki kulağın tıpa tıp eşit olacağını ummayınız; mutlak simetri hem olanaksız hem de doğal olmayan bir şeydir. Müdahaleyi ve beklentilerinizi operasyon öncesi doktorunuzla tartışırsanız sonuçtan daha memnun kalma şansınız artar.

« Geri
 
Estetikte Minor Girişimler | Erkeklerde Estetik Ameliyatlar | Burun Estetiği | Karın Estetiği | Yüz ve Boyun Estetiği | Gögüs Estetiği
Kulak Estetiği | Lazer Epilasyon | Lazer ile Dövme Tedavisi | Lazerdermoloji | Karbossi Terapi | Dolgu Tedavileri | Botulizm Toksin | Lipoliz - Sellüliz
Liposuction | Pigmente Lezyon Tedavileri
 
© 2010 Bellaplast, Tüm Hakları Saklıdır.